برش بتن مسلحبرش دیوار بتن مسلحپروژه ها
موضوعات داغ

برش دیوار بتن مسلح سوله

برش دیوار بتنی سوله به ضخامت 80 سانتیمتر

منظور از برش بتن مسلح در این پروژه ایجاد دو نوع اوپنینگ ۳۰×۳۰ و ۱۲۰×۳۰ در دیوار بتنی سوله به ضخامت ۸۰ سانتیمتر جهت ارتباط تاسیسات میان دو سوله مجاور بود که با تماس از سوی دفتر تهران کارفرمای محترم پروژه شرکت کانی مس و اخذ اطلاعات مربوط به آیتم برش دیوار و توافقات صورت گرفته اکیپ انجام کار به همراه لوازم و ابزارآلات عملیات برش بتن از تبریز به استان کرمان و مجتمع مس سرچشمه اعزام گردید.

شروع کرگیری روی دیوار
 • پس از استقرار اکیپ اعزامی در محل انجام کار در مجتمع مس سرچشمه با هماهنگی سرپرستی محترم کارگاه پروژه استحصال نیکل جناب آقای مهندس یوسفی محل اوپنینگ ها روی دیوار سوله مورد نظر با همکاری نقشه بردار محترم پروژه آقای مهندس سلیمی مشخص و با اسپری رنگ علامتگذاری  گردید ( از سمت سوله مجاور موجود ).

 

کرگیری از دیوار
 • با توجه به ابعاد کوچک و متوسط اوپنینگ ها و عمق قابل توجه دیوار بتنی ( ۸۰ سانتیمتر ) استفاده از روش های برش سیمی بتن و همچنین دستگاه والسا ( عمودبر ) در این پروزه عملا ممکن نبود، لذا پس از مطرح نمودن مطالب فوق الذکر با کارفرمای پروژه روش کرگیری متوالی برای برش این اوپنینگ های تاسیساتی روی دیوار سوله مورد استفاده قرار گرفت.

 

تعداد ۹ فقره کرگیری برای اوپنینگ مربع شکل ۳۰*۳۰ سانتیمتر
 • از آنجایی که بازشوهای مورد نظر کارفرما، بازشو های مربع و مستطیل شکل بودند و با توجه به این که حصول دقیق این اشکال هندسی با روش کرگیری متوالی در دیواری با این عمق به سادگی میسر نمیباشد ( به دلیل باقی ماندن بتن V شکل در کنار هر کر گرفته شده از دیوار ) برای اوپنینگ های ۳۰×۳۰ تعداد ۸ عدد کرگیری که نزدیکترین شکل به بازشوی مربع شکل را تامین می کرد طبق تصویر بالا در نظر گرفته شد و پس از اتمام کرگیری روی دیوار، باقی مانده های V شکل کرگیری با دریل برقی سبک تمیز شده و پس از کنترل چند باره ابعاد اوپنینگ لوازم جهت ادامه کار به محل مشخص شده بعدی انتقال می یافت.

 

کرگیری های انجام شده روی دیوار سوله
 • با توجه به ضخامت بالای دیوار استفاده از واسطه برای اتمام کرگیری ها باعث فشار بیش از حد به دستگاه های کرگیری و صعوبت کار می گشت که با هماهنگی صورت گرفته با نقشه بردار پروژه جناب آقای سلیمی آکس های اوپنینگ ها در سوی دیگر دیوار ( داخل سوله ) علامتگذاری شد و پس از اتمام تمام کرگیری ها در بیرون سوله تا عمق ۴۰ سانتیمتر, ادامه عملیات برش بتن در سوی دیگر دیوار یعنی از داخل سوله ادامه یافت ( ۴۰ سانتیمتر دوم و تمام کننده).

 

خارج کردن مغزه ها از داخل دیوار بتنی
 • با توجه به گفته های بالا عمود بودن دستگاه های کرگیری به دیوار سوله در هر دو راستای بالا پایین و چپ راست از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بود چون خارج شدن محور مته های کرگیری از راستای قائم بر دیوار در هر دو راستا باعث میشد که برش های انجام گرفته از دو طرف دیوار با یکدیگر سر به سر نشوند که این خود باعث بروز مشکلات بعدی در ابعاد و جانمایی اوپنینگ می شد لذا برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی راستای کرگیری در هر بار جابجایی دستگاه ها مورد کنترل و بازبینی قرار می گرفت. لازم به ذکر است با رعایت موارد بالا در هیچ یک از اوپنینگ ها مشکلی در سر به سر شدن برش ها پیش نیامد و با دقت ۴ الی ۵ میلیمتر تمامی برش ها در طرف دوم دیوار سر به سر شدند.

 

اوپنینگ های مربع ۳۰*۳۰ در دیوار بتن مسلح
 • برای تامین اوپنینگ های ۱۲۰×۳۰ تعداد ۱۲ عدد کرگیری در راستای طولی و ۳ عدد در راستای عرضی روی هر اوپنینگ انجام شد و همانند اوپنینگ های مربع شکل باقی مانده های V شکل کرگیری با دریل سبک دستی تمیز کاری شد. قطعه بتن باقی مانده وسط در اوپنینگ های مربع شکل کوچک بود و با اندک اعمال نیرو شکسته شده و بیرون کشیده میشد اما این قطعه باقی مانده میان خطوط کرگیری پیوسته در اوپنینگ های مستطیلی بزرگ و نسبتا سنگین بود که با توجه به محل انجام کار که امکان استقرار جرثقیل و امثالهم وجود نداشت با همکاری ۲ یا ۳ نفر پس از اتمام برش از محل بازشو بیرون کشیده می شد.

 

اوپنینگ های مربع شکل در دیوار بتن مسلح سوله
 • با توجه به این موضوع که اوپنینگ ها برای عبور لوله های تاسیساتی تعبیه می شدند اندک جابجایی در جانمایی یا تغییر در ابعاد بازشو ها می توانست باعث بروز مشکلات عدیده ای هنگام نصب و راه اندازی تاسیسات در دو سوله مجاور هم گردد که این موضوع نیز نیاز به اعمال دقت بیشتر در عملیات برشکاری بتن و همچنین تمیزکاری پس از اتمام کرگیری ها رابیشتر نمایان می ساخت.

 

ادامه کرگیری در سوی دیگر دیوار
 • در تصویر زیر دو دستگاه کرگیری را حین انجام برش روی یکی از اوپنینگ های کوچک مشاهده می کنید که این کار برای ارتقای سرعت انجام کار و تحویل به موقع پروژه صورت گرفت و با وجود تمامی وقفه های پیش آمده از سوی کارفرما، HSE  مجتمع مس، خرابی تجهیزات و … کل بازشو ها در مدتی کمتر از ۲۰ روز تحویل کارفرمای محترم پروژه گردید. لازم به ذکر است تمامی پیمانکارانی که در مجتمع مس سرچشمه حتی مدتی کوتاه حضور داشته باشند از مشکلات کار در این مجموعه مانند سختگیری HSE مجتمع, صعوبت اخذ مجوز ورود و خروج لوازم و تجهیزات، مجوز تردد نفرات و خودرو و … اطلاع دارند!
کرگیری با دو دستگاه در سوی دیگر دیوار بتنی
 • تمیزکاری بازشوها پس از اتمام کرگیری با حداکثر دقت و همراه با کنترل ابعاد در ابتدا، میانه و انتهای بازشو انجام میشد تا از عبور راحت و بی دردسر لوله های تاسیساتی هنگام نصب تجهیزات اطمینان حاصل شود. این تمیزکاری به حدی با دقت انجام گرفت که هنگام تحویل اوپنینگ ها نماینده کارفرما پس از کنترل کردن بدون هیچگونه ایرادگیری اوپنینگ ها را تحویل گرفت.

 

کرگیری با دو دستگاه کرگیری در طرف دیگر دیوار بتن مسلح
 • از دیگر مسائلی که همواره مد نظر این مجموعه بوده است رعایت اصل انصاف و حاشیه سود عادلانه درقیمت دهی آیتم های کرگیری و برش بتن بوده که واگذاری این پروژه از طرف کارفرمای محترم، شرکت کانی مس به این مجموعه با در نظر گرفتن فاصله ۱۸۰۰ کیلومتری مس سرچشمه کرمان با تبریز موید این گفته می باشد. لازم به ذکر است قیمت دهی منصفانه در این پروژه باعث گردید پروژه کرگیری دیگری نیز از طرف شرکت سبافام در مجتمع مس سرچشمه به این مجموعه واگذار شود.

 

اوپنینگ ۳۰*۳۰ در دیوار بتن مسلح سوله به ضخامت ۸۰ سانتیمتر

 

 

شروع برش اوپنینگ های ۱۲۰*۳۰ روی دیوار بتن مسلح

 

برش دیوار بتن مسلح با دو عدد دستگاه کرگیری

 

ادامه برش دیوار بتنی با دستگاه های کرگیر

 

برش اوپنینگ تاسیساتی در دیوار بتن مسلح به عمق ۸۰ سانتیمتر

 

خطوط برش روی دیوار بتن مسلح

 

خارج کردن قطعه بتن برش خورده از داخل اوپنینگ

 

اوپنینگ ( بازشو ) مستطیلی روی دیوار بتنی

 

ادامه برش بتن جهت ایجاد اوپنینگ تاسیساتی

 

همکاری دستگاه های کرگیری برای برش بتن دیوار سوله

 

برش بتن دیوار در سوی دیگر دیوار با استفاده از دو عدد دستگاه کرگیری

 

اتمام عملیات برش بتن در سوی دیگر دیوار سوله

 

ادامه عملیات برش بتن در سوی دیگر دیوار بتن مسلح سوله به وسیله سکوی کار در ارتفاع
 • سربه سر شدن کرگیری ها از دو طرف دیوار ( داخل و خارج سوله ) با دقت بسیار قابل قبول در تصویر زیر که از داخل سوله و از روی داربست گرفته شده است به خوبی مشهود می باشد. این دقت بالا در علامتگذاری و کرگیری ها باعث سهولت و سرعت زیادی در پروسه انجام این کار گردید. ( با تشکر از نقشه بردار محترم پروژه استحصال نیکل جناب مهندس سلیمی ).

 

اوپنینگ تاسیساتی برش خورده روی دیوار بتنی به عمق ۸۰ سانتیمتر
 • در تصویر زیر دقت و تمیزی اوپنینگ برش خورده داخل دیوار بتنی سوله به وضوح مشخص است که این موضوع از طرف مدیرت محترم پروژه و سرپرستی کارگاه نیز مورد تایید و بازگویی قرار گرفت.

 

نمایی دیگر از اوپنینگ داخل دیوار سوله

 

اتمام عملیات برش بتن روی اوپنینگ ها

 

برش دیوار بتنی ( ایجاد بازشو تاسیساتی )

 

بازبینی ابعاد اوپنینگ در دیوار بتن مسلح قبل از تمیزکاری نهایی و انتقال سکوی کار

 

نمایی از کل طول دیوار و اوپنینگ های ایجاد شده در دیوار سوله

 

نمایی دیگر از اوپنینگ های تاسیساتی ایجاد شده روی دیوار بتن مسلح سوله

 

اوپنینگ های مستطیل و مربع شکل روی دیوار بتن مسلح

 

نمایی از مجتمع مس سرچشمه

 

مجتمع مس سرچشمه استان کرمان

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن