برش بتن مسلحبرش سقف بتن مسلحپروژه ها
موضوعات داغ

برش سقف بتن مسلح

برش سقف بتن مسلح مجتمع تجاری پیام ارس

برش سقف بتن مسلح مجتمع تجاری پیام ارس  جهت نصب پله برقی ارتباطی طبقات همکف و زیر زمین

با توجه به این که در طراحی، طبقه زیر زمین این مجتمع تجاری به عنوان پارکینگ خودرو در نظر گرفته شده بود پس از تغییر نظر مالکین در راستای استفاده تجاری از طبقه زیر زمین تنها راه نصب پله برقی ارتباطی طبقات همکف و زیر زمین برش سقف بتن مسلح طبقه همکف در  دو فقره بود که به شیوه کرگیری متوالی در این مجتمع انجام گرفت.

نکته جالب در این پروژه اینکه برش بتن به شیوه کرگیری متوالی پس از این پروژه در شهر جلفا شناخته شد و بعد از اتمام این پروژه تماس های مکرر جهت انجام عملیات برش بتن توسط اکیپ این مجموعه دریافت شد. قبل از شناخته شدن این شیوه برش بتن، از تخریب مکانیکی توسط کمپرسور و دریل های بتن کن جهت باز کردن اوپنینگ در اعضای بتن مسلح استفاده می شد که شیوه ای غیر اصولی و منسوخ می باشد.

همانطور که در مقاله برش بتن مسلح توضیح داده شد تخریب مکانیکی صرفا برای بتن های دور ریختنی و نه هرگز برای بتن های در حال بهره برداری یا رو به بهره برداری قابل استفاده می باشد. با این وجود جای تاسف است که پیمانکاران و کارفرمایان در قبال صرفه جویی بسیار ناچیز در هزینه ها هنوز در کارگاه های عمرانی کشورمان از شیوه منسوخ و غیر فنی تخریب مکانیکی جهت ایجاد اوپنینگ در اعضای بتن مسلح استفاده می کنند.

  • قبل از شروع عملیات برش بتن، خطوط برش توسط دفتر فنی کارفرما ( جناب آفای مهندس قاسمی ) به وسیله ریسمان و میخ فلزی روی سقف طبقه همکف مشخص گردید تا از هر گونه اشتباه در ابعاد و اندازه ها خودداری شود چون اشتباه در ابعاد و محل اوپنینگ باعث بهم ریختگی تقارن در پلان مجتمع و مشکلات بعدی در نصب و راه اندازی پله برقی می گردید.

برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر

شروع عملیات برش سقف پس از مشخص کردن خطوط برش روی بتن

برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
کرگیری متوالی روی سقف بتن مسلح در راستای ریسمان
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
ادامه عملیات برش بتن در راستای ریسمان
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
دقت اعمال شده در عملیات برش در راستای ریسمان

پس از انجام کرگیری متوالی به طول تقریبی ۱ متر فواصل شبکه میلگرد های سقف در طول و عرض مشخص و معلوم می گردد که با این اطلاع میتوان با پیش بینی محل میلگرد ها محل هایی روی خطوط برش را به عنوان نگهدارنده قطعه بتنی ناخواسته در نظر گرفته و از برش آن موقتا صرف نظر کرد چون سقوط نا خواسته، پیش از موعد و ناگهانی قطعه بتن بریده شده مخاطرات بسیاری در بر خواهد داشت.

برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
تکه های نگه داشته شده برای جلوگیری از سقوط ناگهانی قطعه
  • نکته : هرگز بدون نگه داشتن قطعات نگه دارنده روی خطوط برش نباید اقدام به برش بتن نمود چون سقوط ناگهانی قطعه علاوه بر ایجاد خطرات جانی در زیر و روی محل برش بتن، میتواند باعث صدمات جبران ناپذیر به عضو بتن مسلح نیز بشود. به عنوان مثال سقوط ناگهانی قطعه بریده شده میتواند یک یا چند میلگرد را با نیروی حاصل از وزن خود از قطعه بتنی بیرون کشیده ( همانند بیرون کشیدن سیخ از داخل کباب !) و باعث تخریب و تضعیف عضو بتن مسلح که بعضا جبران آن بسیار مشکل خواهد بود بشود.
  • با توجه به توضیحات بالا از کارفرمایان محترم تقاضا می شود هنگام واگذاری آیتم های مربوط به برش بتن در مناقصات از واگذاری این آیتم ها به افراد بدون تجربه اجرایی در این مورد که صرفا جهت درآمد زایی و بدون تجربه قبلی که به صورت موردی با خرید ماشین آلات و ابزار به صورت پروژه ای اقدام به انجام برش بتن مینمایند و همچنین ناهمکاران با رزومه کپی شده از دیگر همکاران خبره و غیر شفاف که اقدام به تبلیغات نموده اند خودداری شود که در غیر این صورت صدمات جانی و مالی حین انجام کار بسیار محتمل خواهد بود.
  • همکاران خبره و متخصص در امر برش بتن مسلح واضح است دارای رزومه واضح و غیر قابل انکار و همچنین تجربه چندین ساله در انجام پروژه های برش بتن می باشند که با اندک تحقیق قابل دسترسی برای کارفرمایان محترم خواهد بود.
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
ادامه عملیات برش بتن در ضلع مقابل
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
برش سقف بتن مسلح و نگه داشتن تکه هایی در میان اضلاع جهت جلوگیری از سقوط قطعه
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
خط برش روی سقف بتن مسلح
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
ادامه برش سقف بتن مسلح در اضلاع اوپنینگ
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
برش اوپنینگ در سقف بتن مسلح در آستانه اتمام
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
آخرین کرگیری ها در اضلاع اوپنینگ
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
اتمام عملیات کرگیری متوالی
  • قطعه بتنی در تصویر زیر از محل اولیه خود حرکت کرده و هر آن احتمال سقوط آن وجود دارد، توضیح اینکه چند ساعت قبل از اتمام عملیات برش بتن،  رفت و آمد اکیپ های اجرایی و… در طبقه زیرزمین به صورت کامل متوقف شده و علائم و نوار خطر در محل سقوط قطعه نصب شده است.
  • SAFTY FIRST!

برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر

حرکت قطعه بتن بریده شده از محل اولیه

  • با توجه به این که طبقه زیر زمین هنوز کف سازی نشده بود و سقوط قطعه بتن برش خورده روی خاک نرم انجام میشد و همچنین اینکه امکان تردد جرثقیل و تراکتور در طبقه زیر زمین وجود داشت قطعه بتنی به صورت یکپارچه جدا شد و نیازی به تقسیم آن به قطعات کوچکتر وجود نداشت.
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
اوپنینگ ایجاد شده در سقف بتن مسلح به روش کرگیری متوالی
برش سقف بتنی به ضخامت 30 سانتیمتر
اوپنینگ مستطیلی در سقف بتن مسلح به منظور نصب پله برقی

این مطلب را در وبلاگ ما در بلاگ بیان مطالعه کنید :           https://bit.ly/2NcKuOY

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن