مقالات
موضوعات داغ

۷ دلیل برای انجام برش بتن بجای تخریب مکانیکی آن

مقاله ای در راستای معرفی مزایای برش الماسه بتن به کارفرمایان محترم

علت نگارش این مطلب نا آشنایی بسیاری از کارفرمایان پروژه های عمرانی و صنعتی با عملیات برش بتن، مزایای آن نسبت به روش سنتی وغیر اصولی تخریب مکانیکی ومتد های برش بتن می باشد. امید است با انتشار مطالبی از این دست و مساعدت کارفرمایان محترم شاهد استفاه از اصولی ترین و به روز ترین روش های عرصه برش و سوراخکاری بتن در کارگاه های ساختمانی کشورمان باشیم. در همین راستا ذیلا به ۷ مورد از مزایای روش برش الماسه بتن نسبت به روش تخریب مکانیکی اشاره میکنیم. این مقاله توسط مهندس سامان عبادی برای وبسایت www.tabrizcorecut.com منتشر شده است.

۱- عدم وارد نمودن ضربه بر پیکره سازه :

همانطور که از تکنولوژی بتن میدانیم جسم بتن در حال سخت شدن تحت تنش های حرارتی و همچنین تنش های قبل از کسب مقاومت نهایی به علت بارگذاری زود هنگام و حین اجرا قرار میگیرد و علاوه بر اینها در بسیاری از موارد کیورینگ ناکافی بتن در کارگاه های عمرانی باعث پیدایش ترک و ریز ترک هایی در جسم بتن سخت شده می شود که درصدی از این ترک ها و ریز ترک ها با رعایت اصول طرح اختلاط صحیح بهمراه اجرا و کیورینگ اصولی قابل پیشگیری بوده و درصدی اجتناب ناپذیر و غیر قابل کنترل و پیشگیری می باشند که دسته دوم عموما ریز ترک های غیر قابل تشخیص با چشم غیر مسلح می باشند، حال وقتی که بر روی بتنی سازه ای عملیات تخریب مکانیکی با لوازمی چون دریل چکشی، پیکور، کمپرسور و … انجام میشود ضربات متوالی که با فرکانس بالا بر نقطه ای از بتن وارد میشود باعث گسترش ترک و ریز ترک های فوق الذکر میشود که باعث کاهشی چشمگیر در توان باربری عضو بتن مسلح می شود که این کاهش به مانند بسیاری از نقایص اجرائی دیگر تا زمان بروز شرایط خاص بارگذاری استاتیکی یا دینامیکی از دید مجریان و مالکان پنهان خواهد بود.

ریز ترک ها در ساختار میکروسکوپی بتن سخت شده
ریز ترک ها در ساختار میکروسکوپی بتن سخت شده

در روش های برش بتن اعم از کرگیری متوالی، استفاده از دستگاه برش سیمی، استفاده از دستگاه عمود بر بتن یا والسا و … هیچگونه ضربه ای به بتن و اقلام مدفون در آن وارد نمیشود بلکه اساس کار برش عضو بتنی با سایش الماس مصنوعی می باشد همانطور که در مقاله برش بتن مسلح نیز اشاره شد روش تخریب مکانیکی تنها برای بتن های دور ریختنی و غیر سازه ای قابل استفاده می باشد و اعمال هر گونه ضربه به عنوان تخریب بر پیکره بتنی که نقش سازه ای دارد سالهاست در کشورهای پیشرفته به عنوان روشی منسوخ و غیر مجاز شناخته شده است و امید است با مساعدت مشاوران، پیمانکاران و کارفرمایان محترم حوزه عمران و ساختمان کشورمان این اتفاق در عرصه صنعت ساختمان کشورمان نیز به واقعیت بپیوندد.

۲- عدم ایجاد آلودگی زیست محیطی :

با توجه به این که در عملیات تخریب بتن های هر چند دور ریختنی گرد و غبار بسیار زیادی ایجاد میشود، جدای از مشکلاتی که گرد و خاک برای کارکنان حاضر در کارگاه تولید میکند استفاده از این روش را در بسیاری از کارگاه های واقع در محیط های شهری و مسکونی با محدودیت های بسیاری مواجه می سازد اما در برش بتن هرگز و تحت هیچ شرایطی به علت استفاده از اندک جریان آب در مواضع برش گرد و خاک تولید نمیشود و این موضوع باعث برتری قاطع این روش در محیط های درون شهری و مسکونی می شود. لازم به توضیح است مقدار آبی که در برش اعضای بتنی استفاده میشود بسیار اندک و حدودا ۱۰ درصد مقدار آبی است که حین تخریب بتن باید روی مواضع تخریب برای جلوگیری از انتشار گرد و خاک آبپاشی شود.

برش اوپنینگ در دیوار بتن مسلح

۳- عدم ایجاد الودگی صوتی :

یکی دیگر از مزایای برش اعضای بتنی نسبت به تخریب آنها ایجاد سر و صدای آزار دهنده بسیار بسیار کمتر میباشد که استفاده از این روش را در کارگاه های عمرانی شهری بسیار توجیه پذیرتر مینماید.

۴- قابلیت استفاده در محل گودبرداری های عمیق با احتمال ریزش :

با توجه به این که ضربه های متوالی وارده در روش تخریب میتواند در گود های ریزشی و عمیق و همچنین در حالت وجود بنای مجاور گود مخاطرات جدی جانی و مالی در پی داشته باشد میتوان به این نتیجه رسید که برش بتن تنها روش ممکن و اصول در برش قطعات ناخواسته بتنی موجود در گودها می باشد. به عنوان مثال زمانی که فونداسیون بتنی ساختمان موجود مجاور پس از گود برداری داخل ملک مورد ساخت و ساز قرار می گیرد، برش الماسه این فونداسیون تنها راه حل معقول و اصولی حذف این قطعه بتنی می باشد.

برش فونداسیون بتن مسلح

۵- دقت بالا در ابعاد اوپنینگ ها و خطوط برش :

در حالی که در روش تخریب، اوپنینگ ها معمولا فاقد دقت هندسی و بد شکل میباشند ابزارآلات برش بتن مسلح امکان برش قطعات بتنی را با دقت قابل قبول و بعضا بسیار بالا فراهم می آورند و بزرگ تر یا کوچک تر بودن اوپنینگ ها در روش برش هرگز پیش نخواهد آمد.

۶- سرعت بالاتر عملیات برش نسبت به تخریب بتن :

از دیگر مزایای روش های مختلف برش بتن نسبت به روش تخریب مکانیکی سرعت بسیار قابل توجه عملیات برش می باشد که می تواند کمک بسیار قابل توجهی به پیشبرد برنامه زمانبندی پروژه های عمرانی و صنعتی بنماید . لازم به توضیح است بهره مندی از این مزیت در گرو استخدام پیمانکار توانمند برش بتن و بکارگیری متد برش مناسب با محل، نوع و حجم کار خواهد بود.

برش فونداسیون تکی بتن مسلح به همراه شمع متصل زیرین

۷- صرف انرژی و کار کمتر در حذف قطعه بتنی ناخواسته:

فرض کنیم قطعه بتن ناخواسته که باید حذف شود فونداسیونی تکی با شمع بتنی زیر آن می باشد که متصل به مجموعه فونداسیون های تکی زیر ساختمان ملک مجاور میباشد که پس از گود برداری داخل ملک مورد ساخت و ساز قرار گرفته. در این مثال از خطر ریزش گود صرفنظر می کنیم. اگر بخواهیم این فونداسیون تکی با شمع زیرینش را با تخریب مکانیکی از محل اولیه حذف کنیم مجبور به تکه تکه کردن قطعه و برش تدریجی آرماتور های مدفون در فونداسیون و شمع خواهیم بود که مقدار زیادی زمان، نیروی انسانی و انرژی طی انجام این کار مستهلک خواهد گردید. توجه شود در تخریب مکانیکی اعضای بتنی به تکه های بسیار کوچک تقسیم و خرد می شوند. حال اگر بخواهیم این عضو ناخواسته را با روش برش سیمی حذف کنیم کافیست محل اتصال فونداسیون تکی و شناژ یا شناژ های متصل را با سیم الماسه برش دهیم. مجموعه فونداسیون وشمع پس از جدا شدن و سقوط در کف گود توسط بیل مکانیکی، لودر یا جرثقیل به کامیون بارگیری شده و به خارج از محوطه کارگاه حمل میشود. دقت شود کل زمان لازم برای استقرار دستگاه برش سیمی، رد کردن سیم الماسه از موضع برش، انجام برش، سقوط و حمل قطعه چیزی کمتر از یک روز کاری با صرف حداقل انرژی وبدون ایجاد سر وصدای مزاحم خواهد بود. ( مقایسه شود با زمان لازم برای خرد کردن یک فونداسیون وشمع بتنی به قطعات نهایتا ۱۰ یا ۲۰ کیلوگرمی! ).

برچسب ها
بستن